Çanakkale HAlı Yıkama Bilgi

Hizmetlerimiz
100%
HALI
100%
HALI FLEKS
100%
KOLTUK
100%
STOR PERDE
100%
YORGAN
100%
BATTANİYE
100%
YATAK

Halı Yıkama Aşamaları

Halı yıkama konusunda doğru bir tanımlama yapacak olursak, İnsan oğlunun yaşantısından bu yana günlük hayatta vazgeçilmez eşyalarından birisi olan ve üzerinde çoğu zamanını geçirdiği ve genellikle ev veya iş yerlerinde yerlere serilen çeşitli tekstil ürünlerinden imal edilen malzemenin zamanla kullanılmasından dolayı üzerinde oluşturduğu katmanların ve lekelerin temizleme işlemlerinin bütününe halı yıkıma denilmektedir. Halı yıkama işlemi daha önceleri farklı yöntemlerle yapılmakta veya evlerde ev hanımlarının kendi imkanlarıyla yıkadığı bir sistemden günümüz fabrikasyon aşamalarına geçilmiş bir yıkama sistemi vardır. Eskisi gibi imkanların kısıtlı olmadığı, teknolojinin insan hayatına girdiği bir zamanda yaşamanın verdiği avantajı iyi kullanabilen bir nesil olduğundan hayat şartları insanlar için gün geçtikçe kolaylaşmaktadır. Hayatımızdaki bütün kullandığımız eşyalarımızda olduğu gibi günlük yaşantımızın vezgeçilmez eşyaları halılanda da durum böyledir. Artk o zahmetli halı yıkama yöntemlerine son vermenin zamanı geldi.Halılar yıkanma veya temizlenme zamanı geldiğinde bir telefonla evlerden alınıp yıkanıp kurulanıp tekrar evlere kadar getirilmektedir. Halı yıkama fabrikaları glen halıları belirli bir sıralı aşamalardan geçirmektedir. Bunlar sırasıyla şu yöntemlerdir.

Halıların Yerinden Alınması ve Numaralandırılması

Yıkanmak üzere evlerden alınan halılar halı yıkama yerine götürüldüğü zaman diğer halılarla karışmaması için veya aksiliğe meydan vermemek için ilk önce numaralandırılır. Diger bir deyişle barkodlama sistemidir. Burada amaç halıların nereden nezeman ve kimden geldiğini tesbit amaçlıdır.

Yıkanacak Halıların Özelliklerine Göre Ayrılması

Halı yıkama firması gelen halıların hangi cins, veya hangi malzemeden yapıldığını ilk önce ayırmak zorundadır.Çünkü farklı malzemelerden üretilen halılar aynı şekildeki yıkama yöntemine tabii tutulamaz. Bu halı yıkama öncesi yapılması gereken ve olmazsa olmazlandan bir yöntemdir. Örnek verecek olursak akirilten imal edilmiş bir halı ile tamemen yünden yapılmış bir halıyı yıkarken aynı deterjan veya aynı temizlik maddelerini kullanamazsınız. Makina halısı olan Saray, Atlas, el dokuma ve yün halısı olan Isparta, ladik, milas gibi veya Çin, Nepal, Shaggy, İpek, İran halısı gibi farklı özelliklere sahip halılarda yıkama yöntemi yapılmadığı zaman yıkanan halılarda telafisi mümkün olmayan hasarlara yol açabilirsiniz.

Halıların Tozunun Alınması

Halı yıkama aşamasına geçkeden önce halı yıkama fabrikaları bünyesine getirilen halılar yıkanmadan önce tam otomatik makinalar yardımıyla, bunlara toz çırpma makinalarıda denir, bu makinalar sayesinde halı üzerinde bulunan tozlar, kaba kirler alınır. Bu işlemin yapılma nedeni yıkam aşamasında aşırı kirliliği ve kimyasalların özelliğinin azalmasının önüne geçmektir.Bu aşama yıkama aşamasından önce yapılınca yıkanma esnasında son derece kolaylık ve tam bir temizlik sağlamaktadır.Son zamanlarda halı silkme makinaları halı yıkama fabrikaları tarafından rağbet görmeye başlayan makinalar arasındadır.

Bekletme Havuzları

Yıkamaya gelen halılar toz alma işleminden sonra yapılan bir yumuşatma işlemidir. Toz alma esnasında halının özüne işlemiş lekelerin ve kirlerin ıslatılması ve havuzda bekletilmesi sonucu yumuşaması amaçlanmaktadır.İçi su dolu havuzlarda bekletilen halılar yıkamaya geçmeden önce yumuşaması sonucu yıkama esnasında kirlerin ve lekelerin kllanılan deterjanlara veya kimyevi maddelere direnç göstermesi azalmata ve daha temiz bir yıkama işlemi gerçekleşmektedir. Bekletme havuzlarında dikkat edilmesi gereken konularda vardır. Bunların başında havuza alınacak halıların yine özelliklerine göre alınması gerekmektedir. Çünkü bazı halılar su içerisinde bekletildikleri taktirde renk atması veya halılın özüne zarar verilmesi gibi durumlarla karşılaşılmaktadır. Diger bir hususta bekletme havuzlarında kirlerin veya lekelerin yumuşaması için bazı deterjanlar veya temizleme maddeleri konulmasıdır. Her halı bu maddelere karşı dayanıklı olmayabilir. Bu tür halılar genelde havuz aşamasına alınmadan yıkanmaları gerekir.

Yıkama ve Kurutma Aşaması

Halı yıkama fabrikalarına getirilen halılar türlerine göre ayrıldıktan sonra toz alma aşamasından geçirilerek bekletme havuzuna alındıklarını yukarıda anlatmıştık. Havuz sonrası halılar tam otomatik veya yarı otomatik halı yıkama makinalarına alınarak esas yıkama işlemine geçilir. Ama bazı hassas halılar makinalarda yındığı zaman zarar görebileceğinden müşteriyle gerekli diyaloğ sonrası ellde hassas bir şekilde yıkanması gerekebilir. Halı yıkama makinalarında yıkanan halıların üzerine yine kir ve leke çözücü ve dezenfekte amaçlı kullanılan deterjanlar dökülür. Makinalar bu yıkama esnasında halıların özüne nüfuz ederek en dipteki kirlerin bile çıkarılmasına çalışırlar.Yıkama sonrası kontrol edilen halılar istenilen temizliğe ulaşınca durulama aşamasına geçilir.Drulama aşamasında halı yıkama esnasındaki deterjan ve kimyevi madde kalıntılarını tamamiyle halıdan atılması amaçlanmaktadır.Yıkanan halılar makinadan alınıp sıkma makinasına yerleştirilir ve buradada tamamen sudan arındırılır.Sıkma makinaları halıları sıkarak yüzde 95 oranında nemden arındırır. Sıkma işleminden sonra halılar alınarak özel hazırlanmıştır kurutma odalarına alınır ve kurumaya bırakılır.

Paketleme ve Teslimat

Kurutma odalarında tamamen kurutulan halılar son bir kez kalite kontrolden geçirilir. Burdaki amaç halıların kirlerden tamamen arınmış olması ve müşteriye karşı mahçup olma durumuyla karış karşıya kalınmamasıdır. Kalite kontrol aşamasından geçen halılar Paketleme diğer bir adıyla poşetleme makinasında özenle poşetlenir ve ilk aşamada fişleme veya barkodlama sistemindeki adreslere göre servis araçları aracağlığıyla yerine teslim edilir.

Hijyene ve sağlığa son derece önem veren ADA Halı Yıkama yıkadığı halılarda insan sağlığına zararlı hiç bir maddeyi kesinlikle kullanmamaktadır. Herşeyden önce insan sağlığı odaklı çalışan işletmemiz her evde veya iş yerinde hassas olan insanlarımızı gözönünde bulundurarak onların etiklenebileceği hiç bir deterjan ve parfümü kesinlikle kullanmaz.
ADA HALI YIKAMA